Grupy parafialne

Nasza parfia

W naszej wspólnocie parafialnej jest miejsce również dla Ciebie.

Zapraszamy kandydatów do grona ministrantów, lektorów, grup modlitewnych, oprawy muzycznej… Czekamy na ciekawe pomysły i propozycje, byśmy tworzyli jedną rodzinę, i wpierając się wzajemnie, wspólnie kroczyli drogą prowadzącą do zbawiania.

Nasz ksiądz

Ks. Tomasz Sałapata urodził się 8 kwietnia 1974 r. w Stargardzie Szczecińskim. Szkołę podstawową ukończył w Dobrzanach, gdzie mieszkał, następnie rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Stargardzie Szczecińskim.Po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 maja 2000 r. z rąk ks. Abpa Juliusza Paetza. Swoją pracę duszpasterską rozpoczął w Szczecinie Zdrojach, po dwóch latach skierowany został do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w centrum Szczecina, gdzie przez ponad dwa lata prowadził zespół wokalny „Serduszka”. Następnie pracował w parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu, później przez dwa lata pełnił obowiązki wikariusza w parafii p.w. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim. W roku 2007 został skierowany do pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Braunschweigu, gdzie przez 8 lat pracował wśród Polonii w Braunschweigu, Wolfsburgu, Salzgitter i Lüneburgu.

Od 01.10.15 przejął opiekę nad Polską Misją Katolicką w Getyndze.

Rada parafialna

Anna Radwańska-Nowak – przewodnicząca

Hanna Palubicka                 – sekretarz

Violetta Miklaniewicz        – zastępczyni przewodniczącej

Elżbieta Boruta

Regina Sowa

Gabriela Melecky

Wladyslaw Knaga

Mariusz Krakowski

Pawel Wieczorek

Organiści

Mariusz Krakowski

„…procesja ruszyła, organy huknęły potężnie, dzwonki poczęły rytmicznie dzwonić, lud pochwycił wtór i śpiewał jednym gromkim głosem wiary…”  (Władysław Reymont, „Chłopi”)

W samym sercu Diecezji Tarnowskiej 11 sierpnia 1975 roku wydałem pierwszy okrzyk zaczynając moją przygodę z muzyką.

Już od kołyski ćwiczyłem swój głos, ku chyba mniejszej uciesze rodziców, jednak na tyle wytrwale, że postanowili zapisać mnie do Ogniska Muzycznego przy Szkole Muzycznej w Tarnowie.

Opanowując grę na akordeonie poznałem wszelkie trudy muzyki: klawisze, przyciski (basy), registry… no i MIECH, który tak po prostu wymagał krzepy.

Równolegle do edukacji w technikum rozpocząłem zgłębianie tajników muzyki sakralnej w Diecezjalnym Studium Muzycznym.

Zaowocowało ono posługą organisty w parafii NSM w Szczepanowicach, a jednocześnie z nią prowadziłem pięcioosobowy zespół muzyczny obsługujący wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe i festyny. Także i mój akordeon zabrzmiewał często wraz z  Kapelą Ludową przy Domu Kultury w Pleśnej.

Po 20 latach takiego intensywnego grywania zawitałem w Niemczech. Miały to być  tylko „dwa tygodnie”, ale mój pobyt ciągle się przedłużał i przedłużał pozwalając mi odpocząć od nut, akordów oraz instrumentów.

Jednak i tu palec Boży wskazał na mnie przypominając, że jeśli posiada się choć najmniejszy talent to nie wolno go „zakopać”, lecz należy użyć go do przybliżenia Pana i postawił na mojej drodze wspaniałego proboszcza, ks. Tomasza, który nie ogranicza moich działań, wręcz zasypuje mnie nowymi pomysłami.

„Kto dobrze śpiewa, ten dwa razy się modli”! Dobrze też jest przyjść już na gotowe – mój poprzednik i kolega Leszek grał muzykę na wysokim poziomie, a wierni znają pieśni chętnie włączając się w śpiew.

Takie doświadczenia muzyczne, jak również spektrum muzyki, w którym się poruszałem, sprawiły, że nie ulegam zbyt rygorowi mrocznego sacrum, a raczej hołduję zasadom:

„Śpiewajcie Panu pieśń nową” i

„Radośnie Panu hymn śpiewajmy” oraz

„Chwalcie Go dźwiękiem rogu,

chwalcie Go na harfie i cytrze!

Chwalcie Go bębnem i tańcem,

Chwalcie Go na strunach i flecie!

Chwalcie Go na cymbałach dźwięcznych,

chwalcie Go na cymbałach brzęczących:

Wszystko, co żyje, niech chwali Pana!”

Leszek Belka

Od wielu lat grałem na organach w polskiej Misji w Getyndze, Hann. Münden oraz w Osterode i jestem z tego bardzo dumny. W większości grałem pieśni tradycyjne, ponieważ polskie pieśni tradycyjne są znane nie tylko tym, którzy uczęszczają regularnie na msze św., lecz także tym, którzy przypadkowo wstąpią do naszego kościoła. Obecnie czasami zastępuję pana Mariusza, któremu przekazałem funkcję organisty w naszej Misji.

+ trochę muzyki usłyszysz tu

Lektorzy

Anna Radwańska-Nowak

Kazimierz Kruszewski

Teresa Kropiewnicka

Violetta Miklaniewicz

Agata Bonn

Poradnictwo Rodzinne

Certyfikowani doradcy życia małżeńskiego:

Violetta Miklaniewicz
tel. 015112400971

Elżbieta Boruta
tel. 015224272973

Porady udzielane są bezpłatnie, anonimowo i z zachowaniem pełnej poufności. Korzystając z naszych porad nie muszą Państwo podawać swojego nazwiska.

Ministranci

STEFANIE

JAKUB

SEBASTIAN

JAN

BRUNO

JONATHAN

JAKOB