Aktualności

W poniedziełak (20.05)

Msza św. w Getyndze o godz. 11:15.

Relacja z Mszy św. z pielgrzymki w zakładce FILMY. 

Pierwsza Komunia św. 12.05.2024

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście,
a Ja Was pokrzepię. (Mt. 11,28)

Maj, najpiękniejszy i najbardziej wyczekiwany miesiąc roku. Po zimowym czasie letargu natury i wszechobecnej szarości, wszystko z wielkim impetem eksploduje: ogrom ciepła, długość dnia, soczysta zieleń wraz z całą paletą kolorów kwiatów.
Maj to także czas, kiedy dzieci po całorocznych przygotowaniach, zdobywaniu wiedzy, zbliżaniu się do tajemnicy Eucharystii po raz pierwszy w pełni uczestniczą w ofierze Mszy św.
W niedzielę 12 maja br. siedmioro z dziewięciorga przygotowywanych młodych parafian przeżywało swoją Pierwszą Komunię św. W pięknie przystrojonym kościele, wraz ze swoimi rodzinami i całą wspólnotą, młode usta zanosiły modlitwę do Boga, by Pan Jezus jak najczęściej gościł w ich sercu. Ks. Tomasz, który z wielkim sercem i zapałem przygotowywał dzieci podczas katechez, wspomniał w homilii o św. Bernadecie z Lourdes, o jej wielkim pragnieniu i determinacji, by wbrew wielu przeciwnościom mogła przyjmować Komunię św. Nasza uroczystość zbiegła się z tutejszym obchodem Dnia Matki, tak więc dziękując swoim ziemskim mamom polecaliśmy się również naszej Niebieskiej Matce, by otaczała nas płaszczem swej opieki w każdej chwili naszego życia i w każdym wezwaniu z Litanii Loretańskiej.
Życzymy wszystkim dzieciom pierwszokomunijnym, aby ten dzień pozostał dla nich tym najpiękniejszym, a radość ze spotkania z Jezusem Eucharystycznym zawsze trwała.

Pilegrzymka do Lourdes 22-30.04.2024

…celem pielgrzymki, jest drugi pielgrzym…

Jeszcze nie przebrzmiały nam w uszach i sercach melodie toastów śpiewanych podczas jubileuszu ks. Tomasza, gdy niedzielną nocą (z 21 na 22 kwietnia br.) wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak.

Zwiedzanie Hiszpanii rozpoczęliśmy od wysokiego C, czyli od Montserrat. Serpentynami dróg, z zapierającymi dech widokami oglądanymi zza okien autokaru, dojechaliśmy na górę do klasztoru benedyktynów, gdzie u boku Czarnej Madonny zwanej La Moreneta uczestniczyliśmy w naszej pierwszej „pielgrzymkowej” Mszy św.

Drugi dzień przeznaczony był na zwiedzanie Barcelony, fascynującego miasta, nie tylko ze względu na wyjątkową architekturę, ale akurat tego dnia pełnego ludzi z różami w rękach w związku z obchodem dnia świętego Jerzego. Z błogiego stanu zachwytu w trakcie zwiedzania katedry św. Eulalii otoczonej starymi uliczkami, a wewnątrz z zaskakującym ogrodem z krużgankami dookoła, wyrwała nas potęga bazyliki Sagrada Familia. To niedające się opisać dzieło myśli Gaudiego, wyprzedzające jego epokę w myśli konstrukcyjnej oraz dążeniu do pokazania potęgi umysłu zakotwiczonego w Bogu i ukazania tego co Boskie.

Kolejny dzień to zwiedzanie małego państewka – Andorry, położonego wysoko w Pirenejach. Malownicze widoki towarzyszyły nam podczas przejazdu do celu naszej pielgrzymki, do francuskiego Lourdes. Przybyliśmy do Matki, która o sobie powiedziała: „Jestem Niepokalane Poczęcie”, do Matki Uzdrowienia Chorych, każdy ze swoimi chorobami, tymi na ciele i tymi na duszy, głównie z prośbami o zdrowie i łaski dla tych, którzy nas o to prosili oraz za tych, o których wiemy, że prosić nie chcą. Lourdes rozpościera cały wachlarz duchowych przeżyć: uczestnictwo w Mszach św., pokonanie niezwykłej Drogi Krzyżowej, rytuał obmycia oraz przejście poruszającą serca procesją różańcową z figurą Matki Boskiej.

W piątek po porannej Mszy św. w Grocie Objawień wyruszyliśmy do Carcassonne, gdzie mogliśmy podziwiać średniowieczną twierdzę zamku Chateau Comtal, a wieczorem dojechać do Avignon.

Następnego dnia udaliśmy się do kolejnego sanktuarium, tym razem do miejsca pochowania św. Marii Magdaleny, a po Mszy św. wyruszyliśmy przez San Remo do hotelu na Lazurowym Wybrzeżu, by nabrać sił, ponieważ oczekiwał nas dzień pełen atrakcji, mianowicie zwiedzanie kolejnego kraju: Księstwa Monaco, a tam Pałacu Książęcego, Katedry, Starówki, a potem przejazd do Monte Carlo, znanego choćby z wyścigów Formuły 1 (i kasyn gry).

Poniedziałek stał pod znakiem Nicei, spaceru Promenadą Anglików i zwiedzania Starówki z uroczym Pchlim Targiem.

We wtorek bardzo zaskoczeni stwierdziliśmy, że to już ostatni dzień pielgrzymki! Rozkoszowaliśmy się jeszcze pięknymi widokami na Costa Brava, a potem pakując rzeczy i masę wspomnień, wyruszyliśmy w drogę powrotną  do naszych domów. To był piękny czas wspólnego przebywania, czuliśmy się jak jedna wielka rodzina, jak byśmy znali się od zawsze. Było w nim wiele chwil modlitwy, wzruszeń, jak również niezliczonych rozmów o problemach, ale i chwil radosnych, żartobliwych. Były codzienne Msze św. i różaniec, były śpiewy pieśni i piosenek, religijnych i tych biesiadnych, były żarty…. była tak po prostu zgrana wspólnota.

Urodziny ks. Tomasza 14.04.2024

„…i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu”.

Z wielką radością stanęliśmy w niedzielne popołudnie 14 kwietnia przed ołtarzem naszego kościoła. Przybyliśmy tu z każdego zakątka Polskiej Misji Katolickiej w Getyndze oraz gościliśmy również wielu byłych parafian, przyjaciół i znajomych, także spoza jej granic. Zaszczytem dla nas było uczestnictwo ks. Prowincjała Bogdana Renusza SChr wraz z innymi księżmi (m.in. bratem z USA i współbratem Chrystusowcem z Australii) oraz rodziny naszego Jubilata. 50. urodziny ks. Tomasza były doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za dar jego życia, za to, że jako duszpasterza postawił go na naszej drodze życia, za każde jego słowo poruszające serca wiernych, za każdy ponoszony trud, aby zbliżać nas ku Niemu i niebu. Po uroczystej liturgii, po wzruszających życzeniach od naszych najmłodszych oraz oficjalnych od całej parafialnej wspólnoty i podziękowaniach dla Mamy naszego Jubilata pani Genowefy, kontynuowaliśmy radosne świętowanie tego dnia w sali parafialnej. Był czas na toast, urodzinowy tort, indywidualne życzenia, film – niespodziankę oraz obfity poczęstunek. Sala pękała w szwach, a wszyscy czuliśmy się rzeczywiście jak jedna wielka rodzina. Wspólne rozmowy, śmiechy, wymiana serdeczności to wszystko, na czele z modlitwą, było darem od nas wszystkich dla naszego wspaniałego ks. Proboszcza cieszącego się szczerze i z wdzięcznością oraz swoistym poczuciem dumy wszystkimi, którzy uhonorowali go swoją obecnością. Ten dzień pokazał, że potrafimy stanąć ramię w ramię i czynić nawet wielkie dzieła!  Dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób pomógł w zorganizowaniu tej uroczystości, dziękujemy naszym sponsorom – tym hojnym i tym, co wdowi grosz wrzucili! Dziękujemy państwu Marioli i Mariuszowi za przygotowanie posiłków, pani Sylwii, która zaskoczyła nas ilością i rozmaitością przekąsek, wszystkim, którzy wspomogli nas swoimi wypiekami i słodkościami – po tych zostało tylko wspomnienie, a to świadczy o tym, jak były smaczne! Dziękujemy panu Markowi za muzyczną oprawę i wszystkim, którzy spędzili wiele godzin przy przygotowaniu sali, a później podczas jej sprzątania. Życząc raz jeszcze wszystkiego najlepszego naszemu Jubilatowi, spokojni jesteśmy o organizację 25-lecia jego Święceń kapłańskich, a to dokładnie za rok, na które już teraz Was wszystkich serdecznie zapraszamy!

Jasełka w Getyndze i Northeimie

W imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim aktorom – od najmłodszego Jezuska po najstarszą osobę, której wieku nie zdradzę. Był to wielomiesięczny trud przygotowania poprzez regularne próby i uczenie się dość obszernych ról. Szczególne podziękowanie kieruję pod adresem pomysłodawcy i reżysera – pana Mariusza Krakowskiego, za ogrom pracy i determinacji włożonej w przygotowanie całego przedstawienia. Dziękuję Ani i Kamili za oryginalne i ręcznie malowane dekoracje oraz panu Markowi i Mariuszowi za oprawę muzyczną.

Jeszcze raz wszystkim razem i każdemu z osobna składam serdeczne Bóg zapłać!!!

ks. Tomasz

Pielgrzymka do Portugalii i Hiszpanii

Od 29 maja do 05 czerwca br 43 osobowa grupa parafian z Göttingen i Braunschweig pod duchową opieką ks. prob. Tomasza Sałapaty udała się na pielgrzymkę do Portugalii i Hiszpanii. Bogaty program pątnicy rozpoczęli od wizyty w malowniczym, średniowiecznym mieście i zamku w Obidos
należącym w przeszłości do królowych Portugalii. Następnie udali się do Fatimy, w której spędzili kilka dni, gdzie zwiedzali Bazylikę Matki Bożej Różańcowej, liczne kaplice, muzea, domy rodzinne trójki pastuszków w Aljustrel. Wielkie duchowe przeżycia wywołały spotkania z Matką Bożą Fatimską, wielokrotne uczestnictwo w Mszach Świętych w Kaplicy Objawień, czynny udział w nabożeństwach różańcowych, procesjach ze świecami oraz przejście drogi krzyżowej. 
Kolejnym etapem pielgrzymki była Lizbona. Tutaj podziwiali kaplicę klasztoru Hieronimów, kościół Św. Antoniego, Belem-dzielnicę zabytków, Alfami-stare miasto, średniowieczną dzielnicę handlową-Chiado, jak również pomnik „Odkrywców”.
Dalszy szlak wędrówki prowadził na północ Portugalii, do Porto. Pielgrzymi zobaczyli tu stare miasto z licznymi zabudowaniami pokrytymi kolorowymi płytkami ceramicznymi, katedrę A Se z XII wieku. Rejs statkiem po rzece Douro pozwolił podziwiać liczne, zabytkowe mosty łączące oba brzegi rzeki. 
Dalszy etap pielgrzymki prowadził na północ, do Hiszpanii, do Santiago de Compostela, gdzie zwiedzili stare miasto, muzeum i katedrę Św. Jakuba. Wraz z licznymi pielgrzymami zebranymi przed katedrą, byli świadkami ingresu nowego arcybiskupa Galicji. 
W powrotnej drodze do Portugalii pątnicy obejrzeli imponujący, gotycki klasztor braci dominikanów pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha oraz wspaniały, największy kościół Portugalii z XII wieku opactwa cystersów w Alcobaca. 
Następnie droga prowadziła do sanktuarium Matki Bożej z Nazare i kapliczki wzniesionej ku jej czci. Z ponad 100 metrowego klifu, przy pięknej pogodzie, podziwiali wspaniały widok na promenadę, szeroką plażę i Ocean Atlantycki. 
Codzienna Eucharystia, a w drodze powrotnej odwiedzenie Sanktuarium Najświętszego Cudu z 1247r w uroczym miasteczku Santarem, z możliwością zobaczenia z bliska relikwi Krwawioncej Hostii, dopełniły całości pielgrzymkowego przeżycia i spotkania z Bogiem i Matką Bożą. 

 

Ekstremalna Draga Krzyżowa 24.03.2023

W piątek, 24 marca, grupa 24 parafian z PMK Göttingen wraz z jednym małżeństwem z Barunschweigu oraz z naszym proboszczem ks. Tomaszem, wyruszyła o godz. 19.00 po raz pierwszy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Trasa liczyła ok. 17 km. i wiodła przez łąki, pola, lasy… Przy świetle latarek i w modlitewnym skupieniu przemierzaliśmy trasę wyznaczoną i przygotowaną przez naszego organistę p. Mariusza Krakowskiego i jego żonę Danutę. Trasa była rzeczywiście wymagająca i biorąc pod uwagę deszczową pogodę, naszą drogę krzyżową można z pewnością nazwać ekstremalną. Wszyscy uczestnicy po kilku godzinach szczęśliwie dotarli do celu, ubogaceni rozważaniami stacji drogi krzyżowej, umęczeni ale szczęśliwi, że zdołali zrealizować jedno ze swoich wielkopostnych ćwiczeń i w ten sposób również wejść w rozpoczynające się następnego dnia nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Ta cudowna, chociaż wymagająca inicjatywa zaowocowała już chęcią przejścia podobnej trasy ale tym razem w ciągu dnia i z różańcem w ręku. O konkretnych  planach powandomimy w najbliższej przyszłości.

 

W dniach od 3 do 10 października 42 osobowa grupa parafian z naszej misji oaz Braunschweigu pod duchową opieką naszego ks. prob. Tomasza Sałapaty SChr, przebyła Dalmatyńskę Drogę do Maryi.

Bogaty program pielgrzymki rozpoczeliśmy w Medjugorie, gdzie wielkim przeżyciem i wysiłkiem było wejście na Górę Objawień. To z tego miejsca płynie Maryjne przesłanie: pokoju, wiary, nawrócenia, modlitwy i postu.
Wieczorem po mszy świętej, każdy z pielgrzymów mógł spotkać się z Panem Jezusem na adoracji przed Najświętrzym Sakramentem, na ołtarzu na zewnątrz kościoła, oraz na drodze krzyżowej i w sakramencie pojednania.
Kolejnym etapem pielgrzymki był Mostar. Zwłaszcza tutaj było widać, bardzo burzliwą historię tego obszaru Europy i podział na część chrześcijańską i muzułmańską, jak również wielkie zniszczenia wojenne.
Na rzece Trebizat, nasza grupa mogła zobaczyć przepiękne Wodospady Kravica, a po przekroczeniu granicy z Chorwacją, udaliśmy się do Dubrownika zwanego „Perłą Adriatyku“.
Dalszy szlak prowadził pątników do Splitu, w którym Doklecjan- prześladowca Chrześcijan w III w.n.e.,
mieszkał i rozbudował. Na terenie ruin jego pałacu, obecnie znajduje się katolicka katedra.
W trakcie naszej podróży, cały czas towarzyszył nam wspaniały widok potężnych, skalistych, wapniowych Gór Dynarskich, piętrzących się nad Wybrzeżem Dalmatyńskim, oraz spokojne morze z ponad 1180 wyspami.
Zwiedziliśmy z pośród nich tylko trzy: Trogir, Hvar i Brac.
Piękna pogoda pozwoliła nam na chwilę odpoczynku i kąpiel w Morzu Adriatyckim.
Codzienna Eucharystia, a w drodze powrotnej w sanktuarium Matki Bożej w Vepric, która jedna z kaplic z wyglądu bardzo przypominała grotę w Lourdes, dopełniła całości pielgrzymkowego przeżycia z przesłaniem pokoju
od Najświętrzej Maryi Panny, po chorwadzku zwanej Gospa.

 

Przez prawie cały sierpień ks. dr hab. Andrzej Pryba ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Poznaniu ponownie i to z radością oraz zadowoleniem zastępował w opiece duszpasterskiej naszego ks. Proboszcza przebywającego w tym czasie na urlopowym odpoczynku. Tak, jak i w ubiegłym roku ks. Andrzej swoją serdecznością i otwartością kontaktów, oczywiście także ciekawymi homiliami, często inspirującymi do głębszych przemyśleń, przyciągał parafian z wszystkich placówek naszej Misji, a nawet z odległego Brunszwiku czy z Gór Harcu, tak więc mimo czasu letniej kanikuły i obostrzeń związanych z pandemią, miejsca w ławkach kościelnych były zajęte do limitowej granicy.

Niestety jedno z takich stałych miejsc w określonej ławce po prawej stronie po ponad 30 latach zieje teraz pustką! 19 sierpnia br., podczas urlopu spędzanego z rodziną w Polsce, zmarł nagle pan Mieczysław Walla, wierny, obowiązkowy i zawsze pomocny parafianin, znany wszystkim, również przez miejsce jego pracy, serdeczny i mający dobre słowo dla każdego, lubiany także za swój specyficzny humor i optymizm. Jak przystało prawdziwemu chrześcijaninowi – człowiek wiary, nadziei i miłości, wartości, które starał się przez całe  życie przekazać dzieciom, wnukom i swojemu otoczeniu. Pochowany został na Rzeszowszczyźnie, podczas liturgii, pod przewodnictwem naszego ks. Tomasza. Pokój jego duszy, a całej rodzinie wyrażamy głębokie wyrazy współczucia. Niech dobry Bóg uśmierzy Wasz ból, bo zapewne pan Mieczysław znalazł już swoją ulubioną „ławkę w niebie”!

W niedzielę 27 czerwca podczas Mszy św. został poświęcony przez naszego ks. Proboszcza obraz ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nabycie obrazu na własność PMK w Getyndze zostało sfinansowane przez dwie rodziny naszych parafian – z Brunszwiku i Hann. Münden, za co z serca im dziękujemy, zarówno w imieniu Rady Parafialnej, jak i wszystkich wiernych. Cieszymy się bardzo, że począwszy od najbliższej środy czyli 7 lipca, bezpośrednio przed Mszą św. będziemy mogli odmawiać przed nim Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zanosić do niej nasze osobiste prośby i polecać się jej matczynej opiece!

Tejże niedzieli nasi aktywni parafianie państwo Łucja i Wiesław Laskowscy obchodzili Rubinowe Gody czyli 40. rocznicę zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego, mogącuroczyście i z ogromnym wzruszeniem odnowić przed ołtarzem Pańskim swoje ślubne przyrzeczenia. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu łask Bożych na dalsze wspólnie przeżywane lata!

Wprawdzie maleje liczba nowych zakażeń koronawirusem, ale jego kolejny wariant Delta powoduje bardzo szybkie i liczne dalsze zarażenia. Chyba to  właśnie jest przyczyną tego, żenie rozluźniane są dotychczasowe ograniczenia i obostrzenia wprowadzone rok temu. Nadal obowiązują nas m.in. zapisy na liturgię niedzielną, zachowanie dystansu, zasłanianie ust i nosa maseczką (którą wolno zdjąć po zajęciu miejsca w ławce). Natomiast wierni, którzyzapisując się nie uzyskali już miejsca, od niedzieli 4 lipca będą mogli uczestniczyć we Mszy św. pozostając na zewnątrz przy szeroko otwartych drzwiach i wystawionym głośniku, takżez możliwością skorzystania z udostępnionych tam do siedzenia ławek.

Przez prawie cały sierpień, tak, jak i w ubiegłym roku, ks. dr hab. Andrzej Pryba ze Zgromadzenia Misjonarzy Swiętej Rodziny w Poznaniu będzie ponownie zastępował w opiece duszpasterskiej naszego ks. Proboszcza udającego się w tym czasie na zasłużony odpoczynek urlopowy.


Niektórzy z naszych parafian pewnie nie wiedzą jeszcze
, że 24 stycznia br. miejscowy dziekan, ks. Wiegbert Schwarzepodczas uroczystej Mszy św., przy udziale ograniczonej liczby zaproszonych gości, został przez kanonika Martina Tenge z Biskupstwa Hildesheim mianowany na Proboszcza kościoła p.w. Maryi Królowej Pokoju. Dlatego w tym miejscu i my również gratulujemy jemu nowego życiowego wyzwania i życzymy Bożego błogosławieństwa w sprawowaniu pasterskiej posługi wśród swoich parafian. Szkoda, że ze względu na trwającą nadal pandemię nie mogliśmy tak, jak tradycyjnie w poprzednich latach, współorganizować i uczestniczyć z innymi współbraćmi w międzynarodowej Mszy Zielonoświątkowej, zapewne podczas późniejszego festynu nadarzyłaby się jakaś okazja do poznania nowomianowanego i złożenia mu osobistych życzeń.

A tymczasem właśnie w niedzielę Zesłania Ducha Świętego (23 maja) nasz Proboszcz ks. Tomasz obchodził swoją 21. rocznicę święceń kapłańskich. Przez zamknięcie kościołów w ubiegłym roku nie mogliśmy uroczyście świętować jubileuszu dwudziestolecia, więc tym razem, choć w bardzo skromnych ramach, ale ku wielkiej radości parafian można było uhonorować Jubilata i modlić się za niego, jak również za jego brata ks. Andrzeja, który 21 maja ochodził 24. rocznicę swoich święceń.

Podczas czwartkowego święta Wniebowstąpienia Pańskiego (13 maja) gościliśmy wizytującego polskie misje w Niemczech ks. Krzysztofa Olejnika SChr, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, który wraz z towarzyszącym mu Prowincjałem ks. Bogdanem Renuszem i naszym ks. Tomaszem celebrowali wspólnie Mszę św.

Wszystkie parafialne Mamy zostały w tym roku podwójnie uczczone nie tylko modlitwą, gratulacjami i życzeniami, ale także pieśnią i grą na gitarze ks. Tomasza oraz wręczonymi różami zarówno podczas niedzielnej Mszy św. 9 maja (w niemieckiej tradycji Dzień Matki), jak również w liturgii Mszy środowej 26 maja zgodnie z polskim obyczajem! Również zgodnie z polską tradycją życzymy wszystkim małym i dużym dzieciom naszej Misji opieki Matki Bożej i Jezusowego wsparcia z okazji Dnia Dziecka (1 czerwca)!

Oby obostrzenia w  ustępującej powoli pandemii pozwoliły na zwiększenie dopuszczonej dotychczas liczby wiernych, gdyż zapisujących się na listę uczestnictwa w Mszach św. jest zawsze dużo, dużo więcej i często już po krótkim czasie od jej otwarcia lista jest pełna!

 

 

Za nami 4 Niedziela Wielkanocna – Niedziela Dobrego Pasterza (podczas której nie zabrakło śpiewu i gry na gitarze naszego pasterza) z modlitwami za wszystkich w różny sposób odpowiedzialnych za drugiego człowieka, czy to w wykonywanym zawodzie czy w wychowywaniu dzieci i młodzieży czy też w opiece nad bliźnimi, ale przede wszystkim z modlitwami o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego do zakonów męskich i żeńskich. Jak dobrze, że my tu w naszej PMK możemy cieszyć się nie tylko stałą obecnością i gotowością opieki duchowej „własnego” proboszcza, ale także i czasowo odwiedzających nas innych duszpasterzy! Tym razem tegoroczne rekolekcje wielkopostne w Wielki Wtorek i Wielką Środę wygłosił ks. Henryk Zasiura, obecny przełożony Domu Pielgrzyma Chrystusowców w Częstochowie, który przedtem przez 17 lat sprawował posługę kapłańską w Australii. Wraz z ks. Tomaszem celebrował on także liturgię Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek – Mszę św. Wieczerzy Pańskiej i w Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej w Getyndze, a w Wielką Sobotę Wigilię Paschalną we Friedlandzie (w języku polskim i niemieckim – zob. zakładkę „Galeria”). W liturgii całego Wielkiego Tygodnia uczestniczyło liczne grono parafian z różnych ośrodków naszej Misji (ograniczone niestety trwającymi nadal obostrzeniami pandemicznymi), a nawet przyjeżdżali na nią i na święcenie pokarmów (na placu przed kościołem Św. Norberta) wierni z odległego o ok. 100 km Brunszwiku. W tym czasie można też było oczywiście przystępować u obu księży do Sakramentu Pokuty. Zegnając się z nami ks. Henryk zapewnił, że w Domu Pielgrzyma w Częstochowie zawsze znajdzie się dla nas jakieś wolne miejsce.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia, naszemu Proboszczowi, ks. Tomaszowi, który 8 kwietnia obchodził swoje 47 urodziny, wszyscy parafianie wraz z dziećmi i młodzieżą, wdzięczni za jego kapłańską, oddaną służbę Bogu i bliźnim pogratulowali Jubilatowi serdecznie życząc zdrowia i Bożego błogosławieństwa oraz jego wsparcia w wykonywaniu codziennych licznych zadań zarówno w ośrodkach misyjnych PMK, jak również i w parafii św. Norberta we Friedlandzie.

Od 2 tygodni, ku radości licznych parafian, w każdą środę o godz. 18 można przed Mszą św. uczestniczyć w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a 15 minut przed niedzielną liturgią wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nie posiadamy jeszcze własnej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ale może uda się naszemu ks. Proboszczowi nabyć w najbliższym czasie obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tak aby w jej święto 27 czerwca móc go poświęcić i potem wystawiać podczas każdej nowenny.

 

 

Co roku, mniej więcej na przełomie lutego i marca mogliśmy w tym miejscu dzielić się radosnymi wrażeniami i zdjęciami z kolejnego balu karnawałowego. Niestety, ze względu na trwjącą już rok pandemię, nie było nam dane cieszyć się wspólną zabawą, jak również ominęło nas wiele innych wspólnotowych spotkań m.in. opłatkowego czy wyjazdów pielgrzymkowych. Tego, jak ważne dla członków naszej Misji jest uczestniczenie we wspólnej liturgii na żywo, można doświadczyć nie tylko podczas niedzielnej Mszy św., na którą od czerwca ub. roku zapisuje się pełna dopuszczalna liczba wiernych, ale także środowych, gdy mimo tygodnia pracy (również zmianowej) uczestniczy w nich 30 do 50 parafian, a po Mszy św. małe grupki wiernych choć chwilę pragną pobyć razem rozmawiając ze sobą przed kościołem (oczywiście zachowując wszelkie zalecane środki ostrożności). Mimo licznych ograniczeń trwa posługa duszpasterska naszego ks. Tomasza, który wspaniale animuje do uczestnictwa czy to w adwentowych roratach, wielkopostnej drodze krzyżowej czy do odmawiania przed niedzielną liturgią Koronki do Bożego Miłosierdzia lub teraz śpiewania Gorzkich żali. Wewnętrzna potrzeba chrześcijańskiego życia duchowego i nadzieja płynąca z naszej wiary pozwalają życiu parafialnemu, wprawdzie ze zmniejszoną intensywnością, ale toczyć się dalej. Dobrze, że pomagają w tym naszemu ks. proboszczowi m.in. członkowie i członkinie Rady Parafialnej, lektorzy i lektorki oraz aktywni parafianie i aktywne parafianki, gdyż „za wizerunek parafii, miejsca spotkania i misji, za wkład w liturgię i katechezę, w rozmaitego rodzaju inicjatywy misyjne i charytatywne odpowiedzialni są także i wierni świeccy” , jak powiedział nasz rodak św. Jan Paweł II.

Marcowy Dzień Kobiet inspiruje do stałego podkreślania prawdziwego znaczenia i roli kobiety w życiu rodzinnym, społecznym i kościelnym (zwłaszcza mając na uwadze ostatnie wydarzenia w Polsce) oraz przytoczenia tu ponownie słów świętego Jana Pawła II –  „W świetle Maryi widzimy w kobiecie odblaski piękna, które odzwierciedla najwznioślejsze uczucia, do jakich zdolne jest serce ludzkie: całkowitą ofiarę miłości, moc, która potrafi znieść największe cierpienia, bezgraniczną wierność, niestrudzoną aktywność, umiejętność łączenia wnikliwej intuicji ze słowem pociechy i zachęty”.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w tym roku po raz setny! Także i tutaj (pewnie bardziej ze względów komercyjnych), choć nie z takim polotem i rozmachem, jak to niegdyś bywało w socjalistycznej Polsce. Zapewne starsze pracujące tam parafianki pamiętają wręczany im przez kierownictwo czy radę zakładową symboliczny goździk lub tulipan oraz talon albo …. rajstopy, a ten piękny wiersz Juliana Tuwima nie mógł być wówczas publikowany w żadnym z jego tomików poezji! Wszystkiego co w życiu najlepsze życzymy naszym drogim Parafiankom!

A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał

Jest więc odtąd na wieki i grzeszna, i święta,

Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,

I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza…

I anioł i demon, i upiór i cud,

I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.

Początek i koniec – kobieta, acha.

 

 

Mija pierwszy tydzień Nowego 2021 Roku, przywitaliśmy go z wielkim oczekiwaniem i życzeniem zmian na lepsze, powrotu do normalności, za którą wszyscy tak tęsknimi. Ale czy to ten rozpoczęty rok ma być lepszy czy to może właśnie człowiek, jak niedawno stwierdził ktoś znany? My chrześcijanie mamy ułatwione zadanie, ponieważ rokrocznie otrzymujemy wiele darów i łask od rodzącego się dla nas Chrystusa, który swoim życiem i słowem wskazuje nam, jak być dobrym miłując i szanując bliźniego, pomagając będącym w potrzebie i zachowując Jego przykazania. Rada Parafialna życzy wszystkim wiernym naszej getyńskiej Misji Katolickiej wraz z jej filiami, aby i w tym roku błogosławieństwo Nowonarodzonego towarzyszyło każdemu w lepszym pokonywaniu swoich codziennych zadań, zwłaszcza tych utrudnionych sytuacją pandemii, a Jego Matka Maryja otaczała wszystkich parafian swoją nieustającą opieką! Abyśmy mogli, tak jak to było do tej poryprzez dziesiątki lat, tworzyć polskojęzyczną wspólnotę aktywną życiem religijnym i tradycją narodową.

Także i w tym miejscu członkowie Rady Parafialnej w imieniu swoim oraz wszystkich parafian składają swojemu proboszczowi, ks. Tomaszowi z serca płynące podziękowanie za wszelkie, niezliczone starania, aby podczas trwającej pandemii koronawirusa, z zachowywaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych, jego wierni mogli nadal regularnie uczestniczyć w niedzielnej i środowej Eucharystii oraz w Mszach św. odprawianych we wszystkich pozostałych ośrodkach naszej Misji, jak również za jego prawdziwie duszpasterską opiekę!

Można by powiedzieć, że nie mamy wiele powodów do radości, bo ograniczenia, bo odległość od najbliższych, bo lęk, i na dodatek jeszcze niesprzyjająca pogoda… i rzeczywiście nie mielibyśmy, gdyby nie nasza wiara, która doprowadziła nas tej nocy do tej betlejemskiej stajni, aby jak pasterze oddać cześć Bogu, który stał się człowiekiem.                                                 Niech nowonarodzony Zbawiciel napełni Wasze serca prawdziwą radością i pokojem. Niech rozwieje wszelkie lęki i niepokoje. Niech Chrystus na nowo zagości w Waszych sercach i umocni wiarę w to, że kiedy On jest blisko nas, to niczego i nikogo nie musimy się lękać.                       

Zdrowych, błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!!!

 

Każda środowa Mszy św. przez wszystkie cztery tygodnie Adwentu jest mszą roratnią (wotywną o Najświętszej Marii Pannie symbolizowanej umieszczaną przy ołtarzu świecą roratką), a przed każdą adwentową niedzielną liturgią można śpiewać lub odmawiać Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w ten sposób przygotowując się duchowo na ponowne przyjście na świat naszego zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Ostatnia niedziela roku liturgicznego (tym razem już 22 listopada) to uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a więc jest to także święto patronackie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, czyli także święto naszego księdza Proboszcza. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele Rady Parafialnej pogratulowali ks. Tomaszowi wyboru tej drogi do głoszenia Ewangelii zagranicą i sprawowania posługi wśród swoich wiernych rodaków oraz złożyli serdeczne życzenia i podziękowania od wszystkich parafian naszej Misji, zarówno tych obecnych, jak i  nieobecnych z powodu  obostrzeń sanitarnych podczas panującej nadal pandemii koronawirusa. Ks. Tomasz sam zadbał o odpowiednią oprawę muzyczną swojego święta śpiewając i grając na gitarze, a dzień wcześniej w sobotę 21.11.2020 r., w podobny sposób swojego proboszcza  uhonorowali parafianie filii w Northeimie.

 

Wielu naszych parafian do dziś miło wspomina wizytację ks. dr Christiana Hennecke kierującego wydziałem duszpasterstwa  obcojęzycznego diecezji Hildesheim w grudniu 2018 r. Po wspólnie z ks. Tomaszem celebrowanej Mszy św. spotkaliśmy się wówczas z nim i jego polskojęzyczną współpracowniczką przy niedzielnej kawie, przedstawiając naszą PMK z wszystkimi jej radościami i problemami. Z racji swojego urzędu dr Hennecke odwiedził oprócz polskich także i inne obcojęzyczne wspólnoty w całej diecezji na obszarze Dolnej Saksonii, m.in. włoskie, chorwackie, hiszpańskie, portugalskie, meksykańskie i ukraińskie. Warto tu wspomnieć, że ponad 1/3 wszystkich katolików diecezji to cudzoziemcy, wśród których ponad połowa (55%) czyli 1/6 to Polacy! Jako jeden z efektów swoich wizytacji ks. dr Hennecke zorganizował spotkanie przedstawicieli rad parafialnych tychże wspólnot z biskupem dr Heinerem Wilmerem w Hildesheimie, które miało miejsce w sobotę 10 października 2020 r. Niestety ze względu na wzmagającą się pandemię koronawirusa spotkanie to odbyło się wirtualnie! Podczas ponad 2,5 godzinnej wideokonferencji, w której wzięło udział ok. 30 osób, a naszą wspólnotę reprezentowała przewodnicząca rady parafialnej (Anna Radwańska Nowak), zostało omówionych wiele bieżących problemów poszczególnych misji. Ks. Hennecke moderował dyskusję i każdy z uczestników mógł zarówno rozmawiać z ks. biskupem, jak i wymienić doświadczenia między sobą. Ogólnie można powiedzieć, że nie tylko jesteśmy zauważani, ale mamy też swoje ważne miejsce w diecezji, gdyż uczymy się wzajemnie od siebie, m.in. pokazując, w jaki sposób przeżywamy i pielęgnujemy naszą wiarę w życiu wspólnotowym i jak ta wspólnota misyjna w języku ojczystym jest bardzo ważna dla każdej narodowości, nawet pomimo częściowej asymilacji kulturowej i integracji w kraju zamieszkania. Wśród uczestników spotkania zrodziły się ciekawe propozycje, które spodobały się biskupowi Heinerowi, a on ze swej strony przedstawił plan obchodów roku św. Godeharda (2022), patrona diecezji. Jednak ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia sanitarne na ich realizację musimy poczekać do czasu ustąpienia pandemii – módlmy się intensywnie, oby jak najszybciej!

 

27 września podczas niedzielnej Mszy św. w getyńskiej PMK, w obecności dzieci i wnuków, pożegnaliiśmy wspólną modlitwą dziękczynną i o błogosławieństwo na dalsze lata  naszą parafiankę panią dr Irenę Weder, która dopiero niedawno, w wieku 84 lat, zakończyła swoją działaność zawodową. Przez ponad 30 lat pracy w różnych getyńskich gabinetach lekarskich i szpitalach, ze szczególnym oddaniem, leczyła i pomagała swoim pacjentom – rodakom w trudnych sytuacjach życiowych. W ramach współpracy lekarzy toruńskiej i getyńskiej Izby Lekarskiej z wielkim zaangażowaniem wielokrotnie organizowała i przeprowadzała akcje pomocy medycznej (leki, sprzęt) m.in. dla polskich szpitali, a działając w miejscowym Towarzystwie Niemiecko-Polskim opiekowała się i wspierała jego stypendystów – studentów medycyny z Polski. Dziękujemy Pani Doktor i życzymy zdrowia na zasłużony emerytalny czas spoczynku!

 

W dniu 21 września 2020 r. odszedł do Pana w wieku zaledwie 64 lat ks. Ryszard Głowacki będący w latach 2013 – 2019 przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a wcześniej w latach 1990 – 2002 przełożonym prowincji pw. Św. Józefa obejmującej Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry. Był także proboszczem  PMK Brunszwik, w której pierwsze kroki na obczyźnie stawiał nasz ks. Tomasz, a wielu z nas pamięta go z zastępstwa ks. Tomasza oraz z wizytacji naszej Misji w 2019 r. (zob. zdjęcia w Galerii). W piątek 25.9.2020 o godz. 11 w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej celebrowana będzie Msza św. (Requiem), a ostatnie pożegnanie nastąpi o godz. 13 na Cmentarzu Miłostowo. Każdy z nas może w tym czasie duchowo połączyć się modlitwą i zapalić symboliczną świeczkę. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie!

 


Podczas zasłużonego urlopu naszego ks. Proboszcza w
dniach od 19 lipca do 9 sierpnia br. zastąpił go sprawując liturgię przez 4 kolejne niedziele i środy ks. dr hab. Andrzej Pryba ze Zgromadzenia Misjonarzy Swietej Rodziny, który jest również wykładowcą na Wydziale Teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Serdeczna postawa otwartości i dialogu oraz interdyscyplinarne wiadomości ks. Andrzeja przekazane m.in. w homiliach pomogły naszym wiernym w poznawaniu rozumu i wiary oraz uwidacznianiu na codzień różnego rodzaju przejawów życia duchowego i religijnego. Bóg zapłać!

 


M
imo wielu ograniczeń związanych z panującą pandemią koronawirusa, także i w tym roku,po całorocznych przygotowaniach, pięcioro dzieci z naszej Misji (jedno z nich w Polsce) przystąpiło do  I Komunii św. W sobotę 27 czerwca w pięknie przystrojonym kościele p.w. św. Norberta we Friedlandzie podczas uroczystej Mszy św., w obecności rodziców, gości i wiernych, po homilii na temat cudów Pana Jezusa, dzieci z przejęciem i powagą przyjęły po raz pierwszy sakrament Komunii św.. Całą oprawę muzyczną tego szczególnego święta zapewniła pani Ania, organistka  z Brunszwiku, która zaśpiewała solo Ave Maria oraz na dwa głosy z ks. Tomaszem akompaniującym im na gitarze. Radość wszystkich była po prostu ogromna! Natomiast w środę 1 lipca w naszym getyńskim, ładnie udekorowanym kościele, w ramach Białego Tygodnia, dzieci pierwszokomunijne w swoich odświętnych ubraniach wzięły udział w Eucharystii i po raz drugi przystąpiły do Komunii św.

 


W środę 10. 6.
2020 r. podczas spotkania wszystkich księży getyńskiego dekanatu z ich zwierzchnikiem ks. Schwarze  zostały ustalone czas i kryteria ponownego zarówno sprawowania (dla celebrantów), jak i uczestnictwa w liturgii Mszy św.  Po tak długim czasie (3,5 miesiąca) pierwsząniedzielną Mszę św. w Getyndze z udziałem wiernych  ks. Tomasz odprawi 21 czerwca 2020 r. o godz. 12.00. Na szczęście zostało zniesione ograniczenie mówiące o 10 m2 dla jednego wiernego (czyli 30 osobach w kościele p.w. Maryi Królowej Pokoju) na korzyść zachowania ogólnej zasady półtorameterowego odstępu, co umożliwi jednoczesną obecność wielu więcej parafianom. Miejsca w ławkach zostaną oznaczone i muszą być przez nas (dyżurni) po Mszy św. zdezynfekowane.

 

Obowiązują nadal:

 

osłona ust i nosa (maseczka),

 

przyjmowanie Komunii św. w ławce, ksiądz będzie podchodził do każdej osoby począwszy od pierwszego rzędu,

 

– przed udzielaniem Komunii św. ogólny jednorazowy dialog „Ciało Chrystusa –  Amen”,

 

zakaz śpiewania (ewentualnie można nucić sobie pod maską) i jeśli ze śpiewnikiem, to tylko własnym,

 

– na znak pokoju tylko skinienie głową.

 

Niestety także jeszcze nie będzie wody święconej oraz nie będzie można gromadzić się przed kościołem, tzn. stać razem może tylko najbliższa rodzina lub 2 osoby. Bardzo ważne byłoby, abyśmy tego przestrzegali!

 

Podobnie, jak dotychczasowo na nabożeństwa, na uczestnictwo we Mszy św obowiązuje zapisywanie się(internetowo) lub zgłaszanie telefoniczne. Niestety przed wakacjami nie bądzie jeszcze liturgii w Northeimie.

 


Mijają już prawie 3 miesiące
od wspólnie przeżywanej liturgiii Mszy św. sprawowanej przez ks. Tomasza w naszej Polskiej Misji Katolickiej w Getyndze. W związku z licznymi obostrzeniami sanitarnymi i znacznymi ograniczeniami kontaktów społecznych, dla wszystkich wierzących nastąpił trudny okres niemożliwości przyjmowania sakramentów i czucia bliskości Boga modląc się we wspólnocie kościoła. Jednak dzięki tym zarządzonym środkom zmniejsza się od jakiegoś czasu liczba nowych  zarażeń, co m.in. umożliwiło ponowne otwarcie kościołów nie tylko na modlitwę ale także na liturgię. W diecezji Hildesheim, pod którą podlegamy, a szczególnie w naszym dekanacie, nadal nie zezwala się jednak na uczestnictwo wiernych w Mszy św. z przyjmowaniem sakramentu Komunii św. Wysłuchując głosów wielu naszych wiernych przewodnicząca rady parafialnej Pai Anna Radwańska-Nowak, zwróciła się w ich imieniu pisemnie bezpośrednio do dziekana ks. Schwarze z prośbą o przywrócenie członkom naszej misyjnej wspólnoty (oczywiście z zachowaniem wszelkich reguł ostrożności i higieny) udziału w sprawowanej przez ks. Tomasza eucharystycznej liturgii. Niestety przysłano odpowiedź negatywną, ale z zapewnienieniem, że nasza prośba przedstawiona zostanie 10 czerwca na spotkaniu pasterskim wszystkich księży dekanatu. Do tego czasu pozostaje nam jedynie uczestnictwo w niedzielnych nabożeństwach wg zasad podanych w ogłoszeniach parafialnych oraz w dalszym ciągu korzystanie z transmisji mediów społecznościowych.

 


 

Niektórych pobolewają jeszcze nogi od całej przetańczonej przy świetnej muzyce nocy, inni nucą melodie piosenek śpiewanych przez dwóch utalentowanych nie tylko językowo muzyków z Hanoweru, a pewnie i do dziś odczuwają uczucie sytości ci, którzy nie oparli się wszystkim pokusom bogatego, wspaniale urozmaiconego pięciogwiazdkowego bufetu, przygotowanego i tym razem przez państwa Wallów oraz wyśmienitym słodkim wypiekom naszych parafianek. Jednakowoż wszyscy uczestnicy jednym chórem wzdychają „Ach cóż to był za bal!”, twierdząc, że pod każdym względem ten tegoroczny bal karnawałowy (22.02.2020) był najbardziej udany z wszystkich dotychczasowych. Oglądając zdjęcia w internetowej Galerii PMK można choć częściowo odczuć wspólnotową serdeczną atmosferę zabawy i kuluarowych rozmów oraz przekonać się o szampańskich humorach bawiących się razem parafian z wszystkich filii naszej getyńskiej Misji. Ks. Tomasz rozpoczął zabawę wspólną gromką, ale bardzo uduchowioną modlitwą, no i oczywiście, już tradycyjnie o północy, zaśpiewał przy głośnym wtórze wszystkich uczestników „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”! Współorganizatorzy karnawałowej zabawy otrzymali od niego liczne podziękowania, ale takowe należą się przede wszystkim właśnie księdzu Tomaszowi, nie tylko jako inicjatorowi i organizatorowi corocznych bali, ale przede wszystkim za to, że całym sercem jest z nami oraz tak aktywnie i szczerze pomaga nam tę wspólnotę tworzyć.

 

Dziękujemy księże Tomaszu!!!!

 


 

Rok 2020 już od półtora miesiąca obdarza nas swoimi przenajróżniejszymi humorami, zwłaszcza pogodowymi, jednak w naszych sercach (i uszach!) pobrzmiewają jeszcze wciąż Bożonarodzeniowe wspomnienia (i kolędy!), zwłaszcza te ze spotkań opłatkowych, które we wszystkich filiach naszej Misji,  jak i w latach ubiegłych, były po prostu wspaniałe – dopisały zarówno serdeczna atmosfera, wysoka frekwencja, sprawna organizacja oraz wspaniałe dekoracje i wypieki, no i oczywiście porywająca gra na akordeonie naszego organisty.                                                                                   Także i ostatnie dwa miesiące minionego roku bogate były w wydarzenia, takie jak uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w dniu 24 listopada, będąca jednocześnie świętem patronackim wszystkich księży zgromadzonych w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej, czy też 8 grudnia Godzina Łaski i uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Przez cały Adwent, w każdą środę, można było uczestniczyć w Roratach, a w ostatnią jego niedzielę 22.12. gościliśmy z wizytą ks. Prowincjała Bogdana Renusza.                                                            Nasz ks. Proboszcz przez cały okres Bożonarodzeniowy, aż do końca stycznia br., odwiedzał już po raz piąty z wizytą duszpasterską swoich parafian, nawet tych zamieszkałych w najodleglejszych miejscowościach naszej Misji!                                                               Dwie lutowe daty godne są tu jeszcze wymienienia, choćby ze względu na ich trochę inny charakter, mianowicie 09.02. w Niedzielę Powołań modliliśmy się o nie wspólnie z trzema księżmi: ks. Tomaszem, ks. Piotrem z Krapkowic i ks. Andrzejem Glancem oraz klerykiem Pawłem z Poznania, który to podzielił się z nami historią jego powołania i wyboru Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii. Natomiast w niedzielę 16.02. gościliśmy po raz pierwszy ks. Jana Urbanka z Bochum, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił interesującą homilię.

 


 

W dniach od 21 do 29 października br. 41 osobowa grupa parafian z Göttingen i Braunschweig (4 osoby), pod duchową opieką naszego ks. Proboszcza Tomasza Sałapaty SChr, udała się do Grecji śladami św. Pawła. Bogaty program pielgrzymki wiódł z miasta Kavali ( dawna nazwa Neapol ), gdzie Apostoł Paweł rozpoczął swoją II misję, a następnie udał się do Filippi, w którym pątnicy oglądali pozostałości wczesnochrześcijańskiego miasta (Agorę i teatr).

 


 

Śladami Apostoła pojechali dalej do Tesalonik, a stamtąd do Verie (dawniej Berea).
W drodze do Aten jadąc piękną, krętą drogą przez góry Parmas widzieli w Delfach świątynię Apollina, teatr i stadion.
W Atenach grupa zwiedziła liczne zabytki Akropolu, Partenon, Starożytny Teatr Dionizosa (4 w.p.n.e.),wzgórze Areopag, na którym nauczał św.Paweł i Starożytną Agorę.
Dalszy szlak prowadził pielgrzymów do Myken. gdzie zobaczyli m. in. grób Agamemnona i Bramę Lwów, jak również Sanktuarium Asklepiosa i starożytny teatr w Epidauros oraz dotarli do Starego Koryntu, miejsca, w którym przez 18 miesięcy nauczał Apostoł Narodów. Chętni wzięli udział w rejsie po kanale Korynckim i całodziennej wycieczce statkiem na trzy wyspy: Hydrę, Poros i Eginę.
Niezwykle interesujące było zwiedzanie Meteorów – wiszących klasztorów z XIV w, położonych wysoko w górach.
W czasie pobytu odprawiano Msze św., również w naszych intencjach. Oprócz przeżyć duchowych wierni mieli możliwość odpoczynku w kurorcie Loutraki i obejrzenia miasta Nafplio – pierwszej stolicy nowożytnej Grecji.
Tamtejszy przepiękny krajobraz i ciepły klimat sprawiły, że wrócili zadowoleni z duchowego spotkania z Apostołem Europy.
Poza tym głębiej poznali historię powstających i upadających cywilizacji starożytnego świata, bo nic nie trwa wiecznie.

 

 

 


 

20-ego października, w czasie uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez naszego proboszcza ks. Tomasza Sałapatę SChr, cztery małżeństwa wstąpiły do ruchu Domowego Kościoła i utworzyły pierwszy Krąg Domowego w tej placówce. Małżeństwa te przez ostatnie 2 lata przygotowywały się do tego wydarzenia w czasie comiesięcznych spotkań, które prowadzili Dorota i Marek Kowalscy, członkowie Domowego Kościoła w Hanowerze.

 


 

Domowy Kościół, jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie i zostało utworzony przez księdza Franciszka Blachnickiego w 1973 r. Jest to ruch zrzeszający małżeństwa katolickie, które pragną w swoim codziennym życiu żyć w przyjaźni z Bogiem. Tę przyjaźń pielęgnują poprzez wypełnienia zobowiązań, takich jak np. codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania), regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska i rodzina, comiesięczny dialog małżeński. Wypełnianie tych zobowiązań przyczynia się nie tylko do pogłębienia relacji z Bogiem, ale również do budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie.

 

 

 


 

1 września niedzielna liturgia sprawowana była ponownie w językach niemieckim i polskim, a okazją ku temu i jedną z intencji mszalnych były 70. urodziny proboszcza parafii p.w. Maryji Królowej Pokoju ks. Vettera. Przy akompaniamencie gitary śpiewane były tym razem nowe pieśni/piosenki religijne, także w wykonaniu najmłodszych czyli przedszkolaków. Zarówno parafianie, jak i wielu gości pogratulowało Jubilatowi i obdarowało go upominkami. Również nasza polska wspólnota, po złożonych życzeniach, sprezentowała mu bursztynowy krzyż. Po Mszy św. liczni parafianie wzięli udział w urodzinowej agapie, w całości i obficie przygotowanej przez niemieckich współbraci.

 


 

Natomiast w niedzielę 22. września, podczas bardzo uroczystej Mszy św. trwającej ok. 2,5 godzin, z 9 księżmi przy ołtarzu, licznym gronem ministrantów i lektorów oraz duchownych innych wyznańks. Vetter odprawił ostatnią Mszę św.w swojej parafii, ponieważ przechodzi na emeryturę i wraca w jego strony rodzinne. Cała liturgia, oprawa muzyczna w wykonaniu chóru ekumenicznego, wzruszające slowa uznania za ponad 40-letnią służbę Bogu i bliźniemu, które padały z ust wielu dostojnych mówców oraz podziękowanie Proboszcza w formie wiersza, sprawiły, że było to naprawdę bardzo emocjonalne pożegnaniei nawet popłynęło sporo łez. Wraz z ks. Tomaszem przedstawiciele PMK podziękowali ks. Vetterowi za 11 lat przyjaznego współistnienia i urzeczywistniania naszej wiary, a na pamiątkę ofiarowali mu wykonany w Polsce ornat.

 


 

Także i w tym roku  ks. Tomasz podczas wakacji, po całorocznej intensywnej opiece duszpasterskiej wszystkich oddziałów naszej Misji, udał się na letni odpoczynek. W tym czasie, tzn. od 7 lipca do 4 sierpnia 2019 r.naszego Proboszcza zastąpił franciszkanin ojciec Alard Maliszewskiz Kłodzka sprawując niedzielną i środową liturgię. Jego ciekawe objaśnienia i interpretacje kolejnych Ewangelii dały wielu z nas impulsy nie tylko do przemyślenia naszej chcześcijańskiej postawy, ale także motywację do podejmowania zmian. Zegnając się z nami o. Alard niespodziewanie skierował do każdego z nas zaproszenie odwiedzenia go w nowym miejscu służby duszpasterskiej we Włoszech! A tak na marginesie: Zapewne niejednemu dały się we znaki wysokie temperatury powietrza tej części tegorocznego lata, niektóre parafianki chłodziły się wachlarzami, ale czy ktoś zauważył, że o. Alard podczas celebrowania Mszy św.oprócz alby i ornatu miał na sobie każdorazowo jeszcze habit z kapturem i nie narzekał na upał?!

 


 

W tegoroczną niedzielę Zesłania Ducha Świętego 9 maja, podczas już trzeciej międzynarodowej Mszy św. o godz. 11, celebrowanej przez proboszcza Vettera, ks. Tomasza i ks. Marko Kosira z Lublany oraz subdiakona Davita modliliśmy się wspólnie z naszymi braćmi w wierze słuchając czytań, Ewangelii św. i próśb wiernych w kilku językach: niemieckim, polskim, słoweńskim, hiszpańskim oraz ormiańskim. Proboszcz niemieckiej parafii wygłosił ciekawą homilię przypominającą zasługi polskiego kościoła w jednoczeniu europejskich chrześcijan, powołując się lub cytując często słowa św. Jana Pawła II. Także towarzyszące liturgii pieśni śpiewane były w języku niemieckim i polskim przy akompaniamencie organów (i śpiewu m.in. naszego byłego organisty Leszka Belki), tym razem jednak zabrakło ubiegłorocznego pięknego ormiańskiego Sanctus, ponieważ jego wykonawca diakon Hagop Shahinian przebywał w tym czasie w sanatorium. Tak jak i rok temu, po Komunii św. kilkuosobowa grupa młodych Erytrejczyków, jak zwykle  boso (buty zostawili przed wejściem do kościoła) przedstawiła ich sposób chwalenia Boga śpiewem i rytmicznym tańcem przy akompaniamencie różnych, typowych dla nich, instrumentów. Zapewne, tak jak Apostołów, tak i tę naszą różnojęzyczną wspólnotę chrześcijańską, w tę piękną zielonoświątkową niedzielę, Duch Święty obdarzył darem dzielenia się wiarą z innymi, nawet jeśli mówimy tak zróżnicowanymi językami. Jakby praktycznym wykorzystaniem tego daru stał się festyn parafialny, podczas którego można było nie tylko skosztawać wielu smacznych wypieków i różnych przysmaków tradycyjnej kuchni wszystkich grup narodowościowych, ale także w rozmowach dowiedzieć się interesujących rzeczy związanych z praktykowaniem wiary oraz kulturą uczestniczących w tej Mszy św.

 

 

 


 

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia 2019 r., podczas nieobecności naszego Proboszcza ks. Tomasza zastąpił go nowy prowincjał niemieckiej części Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej pod wezwaniem św. Józefa ks. Bogdan Renusz SChr goszcząc u nas i sprawując niedzielną liturgię. Warto tu wspomnieć, że w kwietniu ubiegłego roku Towarzystwo Chrystusowe obchodziło jubileusz 40-lecia prowincji, w której księża Chrystusowcy otaczają opieką Polaków żyjących w Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech. A my tu, na naszym „podwórku” dziękujemy wszystkim Księżom za tę intensywną służbę i opiekę duchową, a zwłaszcza teraz przez cały okres Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy.

 


 

8 kwietnia nasz Proboszcz ks. Tomasz Sałapata obchodził swoje 45. urodziny i z tej okazji w Niedzielę Palmową 14 kwietnia wszyscy getyńscy parafianie, wdzięczni za jego kapłańską, oddaną służbę Bogu i bliźnim serdecznie pogratulowali swojmu Duszpasterzowi gromkim 100 lat, życząc dobrego zdrowia oraz oczywiście Bożego błogosławieństwa i wsparcia w wykonywaniu codziennych licznych zadań, zarówno w ośrodkach misyjnych PMK, jak również i w parafii św. Norberta we Friedlandzie. Także parafianie pozostałych filii naszej Misji uroczyście uczcili swojego szanownego i dostojnego Jubilata.

 


 

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy włącznie poprowadził tym razem ks. dr Paweł Jasina, prefekt i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Tematem przewodnim rekolekcyjnych konferencji były aspekty świadomego przeżywania naszej wiary chrześcijańskiej i odnowy duchowej bazującej na odpowiednim przeżyciu Męki Pańskiej i Zmartwychwstania Chrystusa. Wraz z ks. Tomaszem sprawował on także liturgię Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek – Mszę św. Wieczerzy Pańskiej i ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa, w Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża w Getyndze, a w Wielką Sobotę Wigilię Paschalną we Friedlandzie (w języku polskim i niemieckim), każdorazowo głosząc również homilię. Podczas całego Wielkiego Tygodnia ks. Paweł przygotował nas do odpowiedniego uczestnictwa w święcie Zmartwychwstania Chrystusa. Także i w tym roku nauk rekolekcyjnych wysłuchało liczne grono parafian z wszystkich ośrodków naszej Misji. Oczywiście przez cały Wielki Tydzień można było u obu księży przystępować do Sakramentu Pokuty. We wszystkich czterech ośrodkach naszej Misji, tzn. w Getyndze, Northeimie, Osterode i Hann. Muenden w Wielką Sobotę zostały poświęcone koszyczki z symbolicznymi pokarmami na świąteczny stół, a w Poniedziałek Wielkanocny wdzięczni parafianie pożegnali ks. Pawła również z nadzieją, że kiedyś do nas ponownie zawita.

 

 

 


 

Bal karnawałowy. Jak można to dobrze zauważyć oglądając zdjęcia w internetowej Galerri PMK tegoroczna zabawa karnawałowa (23 lutego br.) w nowym ciekawym ambiente, rozpoczęta o godz. 19 wspólną modlitwą zainicjowaną przez ks. Tomasza, była po prostu szampańska i trwałaby pewnie do białego rana, gdyby pozwoliły na to wymogi wynajmującego, a nie do godz. 3-ej!
Przy dźwiękach dobrej muzyki do tańca, granej na żywo przez zespół z Torunia (a także trochę przez p. Marka Miklaniewicza na saksofonie) wspaniale bawiło się na niej około 150 parafian, po raz kolejny udowadniając, że jesteśmy nie tylko wspólnotą modlących się w tym samym języku w kościele, ale także wielką polską rodziną na parkiecie i na potwierdzenie tego, o północy ks. Tomasz zaśpiewał już tradycyjnie właśnie tę piosenkę przy wtórze wszystkich uczestników.
Także i tegoroczny niesamowicie obfity oraz urozmaicony bufet, przygotowany ponownie przez państwa Mariolę i Mariusza Wallów oraz wypieki zdolnych kulinarnie parafianek, był prawdziwą ucztą Lukullusa.
Kto tam był, wspomina do dziś, a kto nie był, niech żałuje i szykuje się już na następny rok!

 

 

 


 

 

 

Serdecznie dziękuję za miłą atmosferę na spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w ostatnią niedzielę 13 stycznia. Panie przygotowały wszystkim kawę, a część wiernych naszej misji dostarczyły smakowite ciasta. Księdzu, Tomaszowi i naszemu, wspaniale grającemu na akordeonie, organiście Mariuszowi, dziękuję za prowadzenie śpiewu kolęd. Wspaniała atmosfera, jak w gronie rodzinnym. Nawet dzieci śpiewały i na ich twarzach było widać satysfakcję z miłego spotkania! Dzięki i tak powinno być.
​Stary organista, Leszek

 

​Nasz były (a nie stary!), ale wciąż aktywny organista p. Leszek trafnie określił w swojej wypowiedzi miłą i serdeczną atmosferę naszego tegorocznego spotkania opłatkowego z wyśmienitymi wypiekami i wspaniałą grą na akordeonie p. Mariusza. Podkreślić należy także ogromną gotowość pomocy wielu parafianek i parafian zarówno w przygotowaniu spotkania (ładne dekoracje stołów i bufetu, gotowanie kawy i herbaty), obsługę podczas jego trwania, jak i bardzo sprawne uporządkowanie sali parafialnej i kuchni po jego zakończeniu – Silna Grupa pod Wezwaniem, tak mawiało się kiedyś w Polsce – i wszystkim serdecznie także w tym miejscu podziękować!

 


 

Spotkania opłatkowe w Osterode (12.01) i Northeimie (19.01) przebiegły również w podobny sposób i z wielkim zaangażowaniem parafian. Wszędzie dominowała polska gościnność i odczuwalny serdeczny związek wspólnotowy. Jak w piosence: Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina! I oby tak pozostało!

 

 

 

Terminy

Różaniec w drodze

W niedzielę 26 maja po Mszy św. w Getyndze. Początek o godz. 11:00. REINHAUSEN, Reintalstr. 8, 37130 Gleichen

Wyjazd do Concordii

Całodniowy wyjazd w sobotę 22.06.2024.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w Getyndze

W niedzielę (19.05), międzynarodowa Msza św. dla wszystkich wspólnot o godz. 11:15!!!