Aktualności

Także i w tym roku  ks. Tomasz podczas wakacji, po całorocznej intensywnej opiece duszpasterskiej wszystkich oddziałów naszej Misji, udał się na letni odpoczynek. W tym czasie, tzn. od 7 lipca do 4 sierpnia 2019 r.naszego Proboszcza zastąpił franciszkanin ojciec Alard Maliszewskiz Kłodzka sprawując niedzielną i środową liturgię. Jego ciekawe objaśnienia i interpretacje kolejnych Ewangelii dały wielu z nas impulsy nie tylko do przemyślenia naszej chcześcijańskiej postawy, ale także motywację do podejmowania zmian. Zegnając się z nami o. Alard niespodziewanie skierował do każdego z nas zaproszenie odwiedzenia go w nowym miejscu służby duszpasterskiej we Włoszech! A tak na marginesie: Zapewne niejednemu dały się we znaki wysokie temperatury powietrza tej części tegorocznego lata, niektóre parafianki chłodziły się wachlarzami, ale czy ktoś zauważył, że o. Alard podczas celebrowania Mszy św.oprócz alby i ornatu miał na sobie każdorazowo jeszcze habit z kapturem i nie narzekał na upał?!

W tegoroczną niedzielę Zesłania Ducha Świętego 9 maja, podczas już trzeciej międzynarodowej Mszy św. o godz. 11, celebrowanej przez proboszcza Vettera, ks. Tomasza i ks. Marko Kosira z Lublany oraz subdiakona Davita modliliśmy się wspólnie z naszymi braćmi w wierze słuchając czytań, Ewangelii św. i próśb wiernych w kilku językach: niemieckim, polskim, słoweńskim, hiszpańskim oraz ormiańskim. Proboszcz niemieckiej parafii wygłosił ciekawą homilię przypominającą zasługi polskiego kościoła w jednoczeniu europejskich chrześcijan, powołując się lub cytując często słowa św. Jana Pawła II. Także towarzyszące liturgii pieśni śpiewane były w języku niemieckim i polskim przy akompaniamencie organów (i śpiewu m.in. naszego byłego organisty Leszka Belki), tym razem jednak zabrakło ubiegłorocznego pięknego ormiańskiego Sanctus, ponieważ jego wykonawca diakon Hagop Shahinian przebywał w tym czasie w sanatorium. Tak jak i rok temu, po Komunii św. kilkuosobowa grupa młodych Erytrejczyków, jak zwykle  boso (buty zostawili przed wejściem do kościoła) przedstawiła ich sposób chwalenia Boga śpiewem i rytmicznym tańcem przy akompaniamencie różnych, typowych dla nich, instrumentów. Zapewne, tak jak Apostołów, tak i tę naszą różnojęzyczną wspólnotę chrześcijańską, w tę piękną zielonoświątkową niedzielę, Duch Święty obdarzył darem dzielenia się wiarą z innymi, nawet jeśli mówimy tak zróżnicowanymi językami. Jakby praktycznym wykorzystaniem tego daru stał się festyn parafialny, podczas którego można było nie tylko skosztawać wielu smacznych wypieków i różnych przysmaków tradycyjnej kuchni wszystkich grup narodowościowych, ale także w rozmowach dowiedzieć się interesujących rzeczy związanych z praktykowaniem wiary oraz kulturą uczestniczących w tej Mszy św.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia 2019 r., podczas nieobecności naszego Proboszcza ks. Tomasza zastąpił go nowy prowincjał niemieckiej części Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej pod wezwaniem św. Józefa ks. Bogdan Renusz SChr goszcząc u nas i sprawując niedzielną liturgię. Warto tu wspomnieć, że w kwietniu ubiegłego roku Towarzystwo Chrystusowe obchodziło jubileusz 40-lecia prowincji, w której księża Chrystusowcy otaczają opieką Polaków żyjących w Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech. A my tu, na naszym „podwórku” dziękujemy wszystkim Księżom za tę intensywną służbę i opiekę duchową, a zwłaszcza teraz przez cały okres Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy.

8 kwietnia nasz Proboszcz ks. Tomasz Sałapata obchodził swoje 45. urodziny i z tej okazji w Niedzielę Palmową 14 kwietnia wszyscy getyńscy parafianie, wdzięczni za jego kapłańską, oddaną służbę Bogu i bliźnim serdecznie pogratulowali swojmu Duszpasterzowi gromkim 100 lat, życząc dobrego zdrowia oraz oczywiście Bożego błogosławieństwa i wsparcia w wykonywaniu codziennych licznych zadań, zarówno w ośrodkach misyjnych PMK, jak również i w parafii św. Norberta we Friedlandzie. Także parafianie pozostałych filii naszej Misji uroczyście uczcili swojego szanownego i dostojnego Jubilata.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy włącznie poprowadził tym razem ks. dr Paweł Jasina, prefekt i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Tematem przewodnim rekolekcyjnych konferencji były aspekty świadomego przeżywania naszej wiary chrześcijańskiej i odnowy duchowej bazującej na odpowiednim przeżyciu Męki Pańskiej i Zmartwychwstania Chrystusa. Wraz z ks. Tomaszem sprawował on także liturgię Triduum Paschalnego: w Wielki Czwartek – Mszę św. Wieczerzy Pańskiej i ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa, w Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża w Getyndze, a w Wielką Sobotę Wigilię Paschalną we Friedlandzie (w języku polskim i niemieckim), każdorazowo głosząc również homilię. Podczas całego Wielkiego Tygodnia ks. Paweł przygotował nas do odpowiedniego uczestnictwa w święcie Zmartwychwstania Chrystusa. Także i w tym roku nauk rekolekcyjnych wysłuchało liczne grono parafian z wszystkich ośrodków naszej Misji. Oczywiście przez cały Wielki Tydzień można było u obu księży przystępować do Sakramentu Pokuty. We wszystkich czterech ośrodkach naszej Misji, tzn. w Getyndze, Northeimie, Osterode i Hann. Muenden w Wielką Sobotę zostały poświęcone koszyczki z symbolicznymi pokarmami na świąteczny stół, a w Poniedziałek Wielkanocny wdzięczni parafianie pożegnali ks. Pawła również z nadzieją, że kiedyś do nas ponownie zawita.

Bal karnawałowy

Jak można to dobrze zauważyć oglądając zdjęcia w internetowej Galerri PMK tegoroczna zabawa karnawałowa (23 lutego br.) w nowym ciekawym ambiente, rozpoczęta o godz. 19 wspólną modlitwą zainicjowaną przez ks. Tomasza, była po prostu szampańska i trwałaby pewnie do białego rana, gdyby pozwoliły na to wymogi wynajmującego, a nie do godz. 3-ej!
Przy dźwiękach dobrej muzyki do tańca, granej na żywo przez zespół z Torunia (a także trochę przez p. Marka Miklaniewicza na saksofonie) wspaniale bawiło się na niej około 150 parafian, po raz kolejny udowadniając, że jesteśmy nie tylko wspólnotą modlących się w tym samym języku w kościele, ale także wielką polską rodziną na parkiecie i na potwierdzenie tego, o północy ks. Tomasz zaśpiewał już tradycyjnie właśnie tę piosenkę przy wtórze wszystkich uczestników.
Także i tegoroczny niesamowicie obfity oraz urozmaicony bufet, przygotowany ponownie przez państwa Mariolę i Mariusza Wallów oraz wypieki zdolnych kulinarnie parafianek, był prawdziwą ucztą Lukullusa.
Kto tam był, wspomina do dziś, a kto nie był, niech żałuje i szykuje się już na następny rok!

Serdecznie dziękuję za miłą atmosferę na spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w ostatnią niedzielę 13 stycznia. Panie przygotowały wszystkim kawę, a część wiernych naszej misji dostarczyły smakowite ciasta. Księdzu, Tomaszowi i naszemu, wspaniale grającemu na akordeonie, organiście Mariuszowi, dziękuję za prowadzenie śpiewu kolęd. Wspaniała atmosfera, jak w gronie rodzinnym. Nawet dzieci śpiewały i na ich twarzach było widać satysfakcję z miłego spotkania! Dzięki i tak powinno być.
​Stary organista, Leszek

​Nasz były (a nie stary!), ale wciąż aktywny organista p. Leszek trafnie określił w swojej wypowiedzi miłą i serdeczną atmosferę naszego tegorocznego spotkania opłatkowego z wyśmienitymi wypiekami i wspaniałą grą na akordeonie p. Mariusza. Podkreślić należy także ogromną gotowość pomocy wielu parafianek i parafian zarówno w przygotowaniu spotkania (ładne dekoracje stołów i bufetu, gotowanie kawy i herbaty), obsługę podczas jego trwania, jak i bardzo sprawne uporządkowanie sali parafialnej i kuchni po jego zakończeniu – Silna Grupa pod Wezwaniem, tak mawiało się kiedyś w Polsce – i wszystkim serdecznie także w tym miejscu podziękować!

Spotkania opłatkowe w Osterode (12.01) i Northeimie (19.01) przebiegły również w podobny sposób i z wielkim zaangażowaniem parafian. Wszędzie dominowała polska gościnność i odczuwalny serdeczny związek wspólnotowy. Jak w piosence: Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina! I oby tak pozostało!

 

Terminy

W najbliższą środę

(18.09) nie będzie Mszy św. w Getyndze

Lekcje religii

Grupa przgotowująca się do I Komunii św. i grupa dzieci młodszych

Pielgrzymka do Grecji

Proszę o uzupełnienie wpłat do końca września